Kas ir tā zināšanu un prasmju armatūra?

Pēc 10. klases Dabaszinību grāmatas prezentācijas izdevniecībā “Lielvārds” man vēljoprojām galvā sēž jautājums: “Vai visiem tas jāmācās?” Vairs ne tik ļoti par to, vai jāmācās fizika, bioloģija un ķīmija atsevišķi vai tīri labi būtu arī dabaszinības, bet tā plašāk par vai tiešām VISIEM TAS jāmācās. Ja 12 gados skolā mēs varam iemācīties kādu miljono daļu no pasaules zināšanām, tad kuru miljono daļu? Un vai visi vienu miljono daļu? Kāds no tā ir labums? Vienlīdzība? Kontrole, ka nepaliks neviens tukšpauris?  Neapšaubāmi saražot 30 000 vienādus izlaiduma modeļus katru gadu ir daudz lētāk un ērtāk. Vismaz īstermiņā noteikti. Taču man tas pats izaicinošākais ir pārdomāt, cik liela vieta tajā miljonajā daļā ir matemātikai. Man visapkārt ir un vienmēr ir bijuši cilvēki, kuriem matemātika bija top prioritāte un man tas ir iedzimis dzimumzīmēs tā nemaz arī nekad nepajautājot sev, kāpēc? Es varu pamatot ar simtiem piemēru, kāpēc cilvēkam būtu nepieciešama matemātika, taču pamatot, ka PILNĪGI VISIEM būtu nepieciešama matemātika es nevaru. Varbūt, ka var būt veiksmīgs scenāriju autors, sprinteris, vijolnieks, burātājs, fotogrāfs, dzejnieks vai dažādu citu sportu, mākslu vai tā saukto radošo profesiju darbonis, tā īsti par aritmētiku vairāk arī neizmantojot?

Man tas šķiet brīnišķīgi, ka mani tagad jau kā zivi, atkal iemet tajā pašā ūdenī, lai saprastu, kas tad ir peldēšana citiem dzīvniekiem, kuriem nav ne spuru ne žaunu.

 

Mana audzināmā 10. klase (humanitārā) uz jautājumu : “Kur man tagad noder vai nākotnē noderēs matemātika?” atbild tā:

Man matemātika noder sadzīvē, piemēram veikalā. Arī nākotnē tā turpinās šo misiju.

Šobrīd matemātika man noder, lai kaut ko saskaitītu, bet visi sīnusi utt. man tagad nekur nav vajadzīgi, jo nestrādāšu tādā profesijā, kurā katru dienu man viņus vajadzētu aprēķināt.

Braucot jūrā, jāzina braukšanas leņķis, bet, manuprāt, kuģim ir kompass, ka leņķi nav tik svarīgi zināt.

Matemātika man noder iepērkoties veikalā, norēķinoties ar karti, rēķinot izdevumus, ienākumus, cik patērēju. Domāju nekur citur man matemātiku nevajadzēs, tikai ikdienišķās lietās, saistībā ar naudu.

Domāju, ka matemātiku vajag arī jebkurā darba vietā, taču piekrītu, ka matemātika jāizmanto katru dienu, gribot negribot.

Matemātika noder jebkādas dzīves atgadījumos – lai norēķinātos ar naudu, bankā, lai receptēm aprēķinātu dažādas proporcijas. Bet tā ir vienkārša matemātika, saskaitīšana un atņemšana. Nezinu, kur noderētu vektori vai kas cits, ja es to nesaistu ar savu darbu nākotnē.

Matemātika noder, lai palīdzētu loģiski domāt, attīsta prātu.

Matemātiku es izmantoju veikalā, datorzinībās, ievadot dažādas formulas.

Pašlaik matemātika īpaši nekur nenoder, tikai skolā, jo ārpus skolas neizmantoju funkcijas, ja nu vienīgi elementāro saskaitīšanu, atņemšanu, dalīšanu un reizināšanu.

Skolā noder mācībās, bet dzīvē noderēs darbā strādājot par uzņēmēju, bet es domāju, ka man matemātika nebūs …. vajadzīga.

Advertisements

Par Gatis Narvaišs
narvaiss.lv

2 Responses to Kas ir tā zināšanu un prasmju armatūra?

  1. Mārtiņš Kālis says:

    Labs atgādinājums pakāpties atpakaļ! Daudziem vidusskolas matemātika tiešā veidā nebūs vajadzīga. Tomēr es vēlarvien domāju, ka matemātika netiešā veidā iemāca daudzas dzīvē noderīgas prasmes – vienkāršot / sadalīt problēmu līdz izdarāmām lietām; pamanīt problēmas atslēgu; orientēties formālā sistēmā, kāda ir arī gramatika, likumdošana un citas. [Te gan paliek jautājums – vai mēs tās prasmes mācām pareizi.]

    Tiesa, agrāk latīņu valodu uzskatīja par tādu priekšmetu, kas palīdz visās dzīves jomās. Šo pieņēmumu apgāza. Es pamazām meklēju pētījumus, kas apstiprinātu vai apgāztu manus iepriekšējos izteikumus, jo jautājums ir viennozīmīgi svarīgs.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: