Dr. de Bono savā vienkāršībā

Pirmdienas rītā koši raibā šlipsē un sarkanās zeķēs, tur viņš ir, Edvards de Bono, kārto savus 6 flomasterus, iestellē kodoskopu un dodas apsēsties un paskatīties, kas nu notiks. Pēc gandrīz stundas viņu stāda priekšā kā “spēcīgāks kā Arnolds Švarcnēgers, skaistāks kā Breds Pits un gudrāks, kā bija Alberts Einšteins… ”

6 domāšanas cepures gan ir domātas nedaudz citām nodarbēm, bet, manuprāt, ar tām būtu tīri jēdzīgi sastrukturēt to, kas šodien tur notika. Lai iet šāda secība:

imageimageimageimageimageimage

 

imageBaltā cepure (fakti, informācija)

Pirmdien, 26.oktobrī Rīgas Ekonomikas augstskolā notika ideju grupas „Radošuma pils” rīkota konference “Radoša domāšana un izglītība”, kurā piedalījās „Eiropas radošuma un inovāciju gada 2009” vēstnieks Dr. Edvards de Bono.

Konferences mērķis bija rosināt diskusiju par radošas domāšanas lomu izglītības un apmācības procesā, iespējām radošās domāšanas metodes ieviest Latvijas izglītībā un iepazīties ar Dr. Edvarda de Bono radošās domāšanas metodēm.

Konferenci ievadīja izglītības un zinātnes ministres Dr. Tatjanas Koķes, Rīgas Ekonomikas augstskolas rektora Dr. Anders Paalzow, Stratēģiskās analīzes komisijas vadītāja Dr. Roberta Ķīļa, uzņēmējas un programmas „Iespējamā misija” patroneses Ingrīdas Blūmas uzrunas par radošuma nozīmi un nepieciešamību Latvijas tālākā attīstībā.

Šajā konferencē Dr. Edvards de Bono vadīja meistarklasi, kuras laikā stāstīja par savām radošās domāšanas metodēm un to, kā tās ir ieviestas dažādu valstu izglītības sistēmās. Konferences gaitā tika prezentēti un lietoti Dr. Edvarda de Bono „Sešu cepuru” un „Laterālās domāšanas” koncepti, kas ir pazīstami visā pasaulē.

imageDzeltenā cepure (optimisms, pozitīvais)

Tas ir brīnišķīgi, ja dažādu sfēru cilvēki var vienoties un kopā sanākt uz šādu konferenci, vienojoties, ka radošums un domāšana ir svarīga lieta Latvijai kā mazai valstij, kuras uzņēmumi un cilvēki var izcelties nevis ar izmēriem, bet ar savām inovatīvajām idejām un radošumu ļoti plašā spektrā. Man kā skolotājam ir ļoti svarīgi, ka ir tāds milzīgs atbalsts par domāšanas attīstīšanu skolā, jo savā ziņā šobrīd tā ir skolotāju pašu iniciatīva un uzņemšanās.

Skaisti, līdz pašam lielākajam sīkumam atstrādāts “mācību priekšnesumu”, metamie kauliņi varbūtībai izvēlē, svilpīte laika beigšanai, ergonomiski izveidots 6 flomāsteru komplekts un efektīvi un aktīvi izmantots kodoskops, kas pilnībā izmainīja manus priekšmetus par tā statiskumu.

Tika uzsvērts, ka radošums ir jaunas idejas, kurām līdz ar to palielinās vērtība, nevis trijstūrveida durvis tikai tāpēc, lai būtu savādāk.

imageMelnā cepure (kritika, negatīvais)

Neko daudz šajā sadaļā negribas rakstīt, bet, ja lūkojos kā skolotājs pēc stundas uz sevi kā skolēnu un ar formatīvo vērtējumu notestēju, tad tas mērķis, ar kuru es gāju uz konferenci ir daļēji sasniegts, jo biju vēlējies nedaudz dziļāku pamatojumu, kāpēc tās metodes ir labākas un kādu no tām dziļāk apskatīt, taču saprotu, ka lekcijas mērķis bija vairāk informējošs.

Bija arī jautājumi un uzdevumi copy + paste no viņa grāmatām, līdz ar to tajos brīžos nedaudz zuda interese.

imageZaļā cepure (radošums, iespējas, idejas)

Mans prāts nemitīgi darbojas vienkāršošanas režīmā un, iespējams, tāpēc man liekas viegli atcerēties tradicionāli sarežģītas lietas caur shēmām, domu kartēm, asociācijām, jeb kaut kādas vienkāršotas iegaumēšanas sistēmas. De Bono deva milzum daudz piemēru, kā lietas pasaulē tiek vienkāršotas, padarītas loģiskākas un, manuprāt, galvenais, ka sodi tiek aizvietoti ar citiem veidiem, kā nonākt līdz tam pašam mērķim, kas ir veselas žetonu kaudzes vērts! Idejas strādāt turpmāk pie loģikas mācību procesā un vienkāršošanas. Kā saka Einšteins: “Visam vajadzētu būt tik vienkāršam, kā tas ir, bet ne vienkāršākam!”

Šodien Mazajā Pedagoģiskajā sēdē izmantoju 6 cepuru metodi, plašas informācijas strukturēšanai. Ir idejas, kā to vērst plašumā.

imageSarkanā cepure (emocijas, sajūtas)

Forša sajūta atrasties starp tādiem cilvēkiem – dūžiem, viedokļu līderiem, titāniem! Patīkami reizēm sajusties atkal jaunam, kad tevi neuzrunā uz “Jūs” tāpēc, ka tu esi vecāks par visiem pārējiem. Ha ha!

Lieliski sēdēt un izbaudīt lekciju, kad tev nav pašam jāstāv priekšā un jāķer citu uzmanību! Reizēm noder tāds skats no otras puses.

Ir gan arī negatīva atskārsme, ka paskatoties de Bono sejā ir vērojams pamatīgs jau pieklājīgs vecums, tāpat arī viņa metodēm, teorijām un konceptiem, bet tā kā tie nav atnākuši līdz vidusmēra latvietim šajā laikā… Žēl. Ceru, ka ar mūsu katra iesaisti šajā procesā, tas var mainīties.

imageZilā cepure (process, lēmums, pārskats)

Kopumā tas ir kārtīgs notikums uz priekšu radošuma un domāšanas attīstībai gan man personīgi, gan arī, pieņemu, Latvijai. Tagad uzdevums izlasīt 2 Edvarda de Bono grāmatas – “Simplicity” un “Six Thinking Hats”.

Liels paldies Iespējamai Misijai un Radošuma Pilij par iespēju piedalīties!

Advertisements

Par Gatis Narvaišs
narvaiss.lv

3 Responses to Dr. de Bono savā vienkāršībā

  1. Kiki says:

    Paldies, jauks pārskats!

  2. Inga says:

    Paldies, Gati! nevareju būt klāt -bet izlasot ir sajūta, ka biju.

  3. Ausna says:

    Priecājos Gati par tavu precīzo refleksiju pēc konferences. Super labi, ka tūlīt vari lietot praktiski, ko tikko iemācījies! Pievienojos Ingai, izlasot sajūta, ka bijusi iespēja tikties ar Bono klātienē.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: