Synergies @NYC day 1

Sēžu savā numuriņā, nedaudz apdedzis Ņujorkas spilgtajā saulē un skatoties uz Empire State building gaismām, taču domas nepamet nesenās sarunas, kurām atbilde tā arī nav atrasta.

Džons, kas nu jau 8 gadus dzīvo Ķīnā, man uzdeva jautājumu par Latvijas izglītības sistēmu. Viņš saka, ka ir riktīgi labi. Arī Wendy Kopp, Teach For America dibinātāja un CEO, prasīja kāpēc mēs esam programmā, jo Latvijā, salīdzinot ar citām valstīm, izglītībā iet tīri labi. Nu, labi, pie Džona jautājuma. Singapūrā, Japānā, ASV un citur pasaulē iegulda daudz naudas izglītībā, jo redz tiešo sakarību starp ieguldījumu izglītībā un ekonomisko izaugsmi. Vai Latvijā iegulda izglītībā lielu naudu tā paša iemesla dēļ? Un atbilde nav viegla. Es nevarēju atbildēt “jā”. Un tas jautājums ņemas pa manu galvu vēljoprojām. Kāpēc? Vai tiešām tradīciju dēļ? Vai arī izglītība kā [falšā] vērtība?

Rīt došos uz publisko skolu kaut kur starp Upper East un East Harlem vērot kā sīči mācās. Cik sapratu, tā ir viena no skolām, kur daudzi mājās runā spāniski. Aizvakar es nakti pavadīju Bronksā un tur pārsteidzoši daudz visapkārt varēja redzēt un dzirdēt spāņu valodu. Īstenībā jau arī šodien tepat pie New Yorker Hotel šoferi un viesnīcas darbinieki savā starpā sarunājās spāniski…

Ņemoties ap vīziju savām klasēm tika izšauta ideja, ka vīzija ir tas, uz ko tu turpini iet arī tad, ja viss pārējais sabrūk. Un, ja vīzija ir labi uzstādīta un labi noorganizēta, tad sīči klasē darbosies lieliski arī tad, ja skolotājs tur nebūs. Vislielākais jautājums jau ir – kā to izdarīt?

Pa ceļam uz pusdienām mēs papļāpājām ar Peru programmas EnseñaPeru vadītāju Franco un viņš stāstīja, ka tagad Peru jaunajiem skolotājiem ir 2 mēneši skolā un viņš prasīja, kā es jutos pēc 2 mēnešiem skolā. Apmēram tad man bija bedre, kas viņam ļoti interesēja. Tad vēl viņš man pajautāja, vai es varu iedomāties vienu skolēnu, kas man liek smaidīt. Hah! Nu ja, ka varu! Taču baigi tā nebiju par to aizdomājies. Viņa vadītā sesija bija ar tādu pamatīgu rozīni un ceru, ka atlikušajās dienās vēl paspēšu ar viņu vairāk parunāt. Ir tik patīkami būt starp cilvēkiem, kuriem smadzeņu kroku skaits krietni pārsniedz vidējo un smaids un pozitīvisms šķiet nebeidzams. Un te tādi ir vairāki.

Pats labākais – šis pasākums vēl turpinās!

Advertisements

Par Gatis Narvaišs
narvaiss.lv

One Response to Synergies @NYC day 1

  1. Mārcis says:

    Super, būs prieks sekot Tavām gaitām – var just, ka esi īstajā vietā! 🙂

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: